Trends en ontwikkelingen huizenmarkt
Overzicht van trends en ontwikkelingen op de huizenmarkt die ons opvielen en die we graag bij je onder de aandacht brengen.
Woningmarkt komt meer in balans
Vooral woningen die veel onderhoud vragen of minder energiezuinig zijn verkopen minder vanzelfsprekend dan voorheen. De verwachtingen van verkopers moeten dan ook regelmatig worden bijgesteld, omdat de belangstelling en uiteindelijke verkoopprijzen niet altijd meer aansluiten bij de ervaringen uit de afgelopen jaren.
Bron: NVM
Aandeel overbiedingen blijft hoog
Het aandeel woningen die verkocht worden waarbij er meer betaald is dan de vraagprijs, blijft hoog. Bij ruim 71% van de verkochte woningen was dit het geval in het 2e kwartaal van 2026. Al twee jaar ligt dit aandeel rond de 70%.
Bron: NVM
Koopwoningmarkt wordt minder krap
De NVM-krapte-indicator blijft steken op 2,5. Hoewel de markt nog steeds krap is, is deze duidelijk ruimer dan een jaar geleden. Vorig jaar hadden twaalf regio’s een krapte-indicator onder de 2; nu zijn dat er nog slechts twee.
De gemiddelde tijd die het kost om een woning te verkopen ligt dit kwartaal op 28 dagen. Deze verkooptijd is voor tussenwoningen met 26 dagen het kortst en bij vrijstaande woningen met 34 dagen het langst. Vergeleken met een jaar geleden worden woningen iets minder snel verkocht, al gaat het hierbij om slechts twee dagen.
Bron: NVM
Gemiddelde WOZ-waarde ruim 10% hoger
De overheid gebruikt de WOZ-waarde om de hoogte van een aantal belastingen en heffingen te bepalen, zoals de onroerendzaakbelasting (ozb), inkomstenbelasting en waterschapsbelasting. In 2026 is de gemiddelde WOZ-waarde van een woning €439.000. Dat is 10,3% hoger dan een jaar eerder.
Laren (Noord-Holland) heeft met €993.000 per woning de hoogste gemiddelde WOZ-waarde. Bloemendaal volgt op de voet met €988.000. In Heerlen was de gemiddelde WOZ-waarde van woningen met €238.000 het laagst.
Bron: CBS
WOZ-waarde stijgt: dit betekent het voor jouw portemonnee
Een hogere WOZ-waarde klinkt misschien goed. Het laat zien dat je huis in waarde stijgt. Maar het zorgt er ook voor dat je meer belasting en heffingen moet betalen. In deze blog lees je er alles over.
Aantal miljoenenwoningen stijgt met ruim 22%
Het aantal koopwoningen met een waarde van minimaal 1 miljoen euro is in 2025 opnieuw fors toegenomen. Nederland telt inmiddels ruim 273.000 miljoenenwoningen, bijna 50.000 meer dan een jaar eerder.
Daarmee is inmiddels 6,2% van de Nederlandse koopwoningvoorraad meer dan 1 miljoen euro waard. Omgerekend gaat het om ongeveer één op de zestien koopwoningen.
Het aantal miljoenenwoningen stijgt inmiddels al twaalf jaar op rij. Tijdens het dieptepunt van de kredietcrisis telde Nederland nog circa 12.500 woningen met een waarde boven het miljoen. Inmiddels ligt dat aantal ruim twintig keer hoger.
Nog maar iets meer dan de helft van de miljoenenwoningen bestaat uit vrijstaande woningen. Ook twee-onder-een-kapwoningen, rijwoningen en appartementen maken steeds vaker deel uit van het miljoenensegment.
Bron: Calcasa
Verwachtingen huizenmarkt en hypotheekrente
In deze turbulente markt zijn voorspellingen lastig te maken. Toch wagen de economen van deze instanties zich hieraan. Dit zijn hun belangrijkste verwachtingen:
"Woningmarkt koelt af door hogere rente."
Belangrijkste verwachtingen ABN-AMRO:
Huizenprijzen
Na de sterke prijsstijgingen van de afgelopen jaren verwacht ABN-AMRO dat de huizenprijzen de komende jaren minder hard zullen stijgen. Voor 2026 wordt een gemiddelde prijsstijging van 3% verwacht en voor 2027 4%.
Hypotheekrente
ABN-AMRO verwacht dat de Europese Centrale Bank (ECB) de rente dit jaar verder verhoogt, wat de hypotheekrentes waarschijnlijk verder opdrijft.
Vooral starters merken hiervan de gevolgen, omdat zij vaak al maximaal lenen op basis van hun inkomen. Hoewel de woningmarkt hierdoor wat afkoelt, blijft het woningtekort groot.
Verkoop koopwoningen
ABN-AMRO verwacht dat er in 2026 ongeveer 3% minder koopwoningen worden verkocht dan een jaar eerder. Voor 2027 wordt opnieuw een daling van 4% voorzien. De belangrijkste oorzaken zijn de hogere hypotheekrente, een afnemende vraag naar woningen en het beperkte woningaanbod.
Daarnaast worden er minder voormalige huurwoningen door beleggers verkocht en blijft de doorstroming op de woningmarkt achter. Hierdoor blijft het aanbod van koopwoningen schaars.
"Meer woningaanbod stuwt transacties naar recordhoogte en zwakt huizenprijsstijging af."
Belangrijkste verwachtingen ING:
Huizenprijzen
ING Research verwacht dat de stijging van de huizenprijzen verder afzwakt. Door het grotere aanbod van koopwoningen, met name voormalige huurwoningen, hebben kopers meer keuze en neemt de concurrentie iets af. De woningmarkt blijft echter krap, waardoor de huizenprijzen naar verwachting niet dalen maar wel gematigder stijgen.
Concreet verwacht ING dat de huizenprijzen eind 2026 circa 3% hoger liggen dan een jaar eerder. Voor 2027 voorzien zij een kleinere prijsstijging van 1,5% (december 2027 ten opzichte van december 2026).